Podnoszenie motocykla - technika - PROENDURO VOUCHER

Podnoszenie motocykla – technika

Podnoszenie motocykla – technika

Podnoszenie motocykla przydarza się każdemu motocykliście. Motocykle mają dwa koła i przy chwili nieuwagi po prostu leżą na ziemi. Szczególnie dużo upadków przytrafią się nam podczas szkoleń enduro, ale również podczas wypraw po terenowych szlakach motocyklowych.

Technika podnoszenia motocykla

Jak zatem zabrać się za podnoszenie motocykla, tak aby nie uszkodzić siebie i nie doprowadzić do większych szkód w samym motocyklu? Oto szybki przewodnik.

  1. Wyłącz zapłon. Upewnij się, że silnik jest wyłączony. Jest to tyle istotne, że w wielu pojazdach praca przewróconego motocykla może prowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej.
  2. Zakręć kran z paliwem, jeśli masz pojazd z gaźnikiem i jeśli wycieka paliwo.
  3. Upewnij się, że motocykl jest na biegu, jeśli możesz się do niego dostać. Jeśli nie ma biegu i nie możesz uzyskać dostępu do manetki, aby wrzucić bieg, technika staje się trudniejsza, ponieważ motocykl może się toczyć, ale nadal można to zrobić. Musisz znaleźć punkt równowagi motocykla między dwiema oponami i wykorzystać go podczas podnoszenia motocykla.
  4. Stojąc tyłkiem do siedzenia, pochyl się i prawą ręką chwyć lewą manetkę.
  5. Kiedy chwycisz za kierownicę, pociągnij ją, aż znajdzie się jak najbliżej zbiornika. Lewą ręką znajdź coś mocnego do chwycenia pod siedzeniem. Nie chwytaj siedzenia. Jest zbyt słabe, aby wytrzymać podnoszenie motocykla. Chwytanie motocykla za ramę to najlepszy wybór. Im bliżej ciała jest twoja lewa ręka, tym lepiej.
  6. Połóż tyłek w połowie drogi na krawędzi siedziska. To jest kluczowe. Umieszczenie tyłka zbyt wysoko lub zbyt nisko na siedzeniu nie zapewni odpowiedniego kąta dźwigni. Popychasz motocykl tyłem i górną częścią nóg. Będziesz musiał trochę podciągnąć się rękoma, ale przede wszystkim będziesz pchał motocykl nogami.
  7. Musisz mieć dobrą przyczepność pod stopami, w przeciwnym razie będą się ślizgać. Podnoszenie motocykla będzie wtedy utrudnione. Jeśli pod stopami masz żwir, usuń go butami. To samo dla trawy.
  8. Zacznij dociskać pośladki do siedzenia za pomocą dziecięcych kroków, aby wyprostować je. Najtrudniejszą częścią podnoszenia motocykla będzie początek. Gdy motocykl zacznie podnosić się z ziemi, nabierzesz rozpędu, co pomoże ci wykonać resztę podnoszenia.
  9. Po podniesieniu motocyklu ostrożnie otwórz podstawkę boczną i oprzyj o nią motocykl. Jeśli nie możesz sięgnąć kosy piętą buta, obróć się ostrożnie w kierunku przodu motocyklu i chwyć oba końce kierownicy, a następnie umieść motocykl na podpórce lub stojaku centralnym.
  10. Proces jest taki sam, gdy motocykl stoi po prawej stronie. Twoje ręce są oczywiście odwrócone. Pamiętaj, aby najpierw wysunąć podpórkę, aby móc wsadzić na nią motocykl, gdy będzie ustawiony w pozycji pionowej.

Jeśli czujesz, że nie ma mowy, aby ten motocykl ruszył w ten sposób, zmień pozycję pośladków. Jeśli to nie zadziała, spróbuj zmienić zgięcie kolan. Często, gdy ustawisz odpowiedni kąt, motocykl unosi się jak z papieru. Adrenalina ma tendencję do przepychania motocyklu na drugą stronę, jeśli nie jesteś ostrożny.

Inne sposoby

Możesz również spróbować czynności jaką jest podnoszenie motocykla w inny sposób. Jeden z dostępnych jest tak, że realizujesz powyższe 10 punktów, ale jesteś zwrócony twarzą do motocykla. Chwytasz za kierownicę i uchwyt w okolicy siedzenia pasażera. Podnoszenie motocykla realizowane jest siłą mięśni nóg. Plecy pozostają proste, jak w martwym ciągu.

Podnoszenie motocykla można ograniczyć

Pomyśl również o treningu motocyklowym. Wypadki na motocyklu i wywrotki na motocyklu to tematy, które generują potrzebę podnoszenia motocykla. Trening motocyklowy, szkolenie motocyklowe, dobór właściwych opon i przygotowanie do jazdy w terenie sprawiają, że podnoszenie motocykla konieczne jest… po prostu rzadziej, a sama jazda mniej męcząca.