Jak się ubrać do jazdy w terenie? - PROENDURO VOUCHER

Jak się ubrać do jazdy w terenie?

Jak się ubrać do jazdy w terenie?

Odzież na motocykl typu adventure powinna łączyć ze sobą lekkość i przewiewność odzieży stricte offroadowej, z bezpieczeństwem i praktycznością odzieży szosowej. To kompromis, którego warto poszukać.

Kask – stricte terenowy jednak lepszy

Foto: adv-pulse.com

Kaski ze szczęką są bardzo popularne do jazdy w terenie motocyklem typu adventure. Posiadają daszek jak w kasku offroadowym i podnoszoną szybę, jak w szosowym kasku integralnym. Dobrym przykładem jest chociażby Shoei ADV Hornet ze zdjęcia powyżej. Bez dwóch zdań taki kask to dobre rozwiązanie.

My używamy kasków stricte offroadowe z goglami. Jeszcze łatwiej się w nich oddycha i są lżejsze. Do tego gogle przylegają blisko twarzy, dając większe pole widzenia i lepszą ochronę dla oczu.  

Czy to kask „dualowy”, jak wyżej wymieniony Shoei, czy kaski stricte offroadowe – to dwa najlepsze rozwiązanie w teren. Szosowy kask sprawi, że szybko się spocimy, będzie brakowało nam tchu, a na koniec dnia uszkodzimy delikatnie lakierowaną skorupę. 

Kurtka i spodnie na motocykl adventure

W ciężkim terenie rozwiązanie jest proste. Kupuje się przewiewną koszulkę pod którą zakłada się buzer. Problem z tym, że gdy chcemy wrócić 100 km autostradą do domu, okazuje się, że łatwo zmarznąć i przemoknąć. Dlatego odzież turystyczna sprawdza się lepiej. 

Panamericana jeździ z nami od 35 stopni Celsjusza w sierpniu po 2 stopnie w listopadzie! 

Od dawna jeździmy w turystycznym zestawie Modeka Panamericana. Bez względu na markę, polecamy wybrać odzież trójwarstwową. Dzięki temu szybko możemy wypiąć membranę i zostawić sobie tylko wierzchnią warstwę do jazdy w terenie, wpinać membranę na powrót do domu w mokry, zimy wieczór czy w końcu wpinać membranę i ocieplenie na listopadowy wypad nad morze. Trójwarstwowa odzież daje nam sporo możliwości.

Kolejny punkt programu to system wentylacji. Zasada jest prosta: nim jej więcej, tym lepiej. Do tego warto zwrócić uwagę na regulację, pozwalającą dopasować ciuchy do ciała motocyklisty (np. po wyjęciu membran). 

Większość markowych zestawów posiada certyfikowane ochraniacze kolan, bioder, łokci i barków (inwestujcie w level 2). Warto doposażyć się także w dodatkowy ochraniacz pleców. 

Buty: adventure czy motocrossowe?

Są różne szkoły dotyczące butów na motocykle adventure. Niektórzy motocykliści wybierają buty adventure, które cechują się mniej agresywną budową od butów crossowych i np. wbudowanymi membranami. To dobre rozwiązanie dla motocyklowych turystów. Póki buty posiadają odpowiednio usztywnioną kostkę, będą OK. 

W trakcie szkoleń i wyjazdów Ride Out korzystamy z butów motocrossowych. Z prostej przyczyny – często wjeżdżamy w bardzo ciężki teren i potrzebujemy maksymalnej protekcji. Taki „ciężki” but zabezpieczy naszą kostkę, stopę i piszczel w maksymalnie możliwy sposób. Oczywiście kosztem jest brak wentylacji i raczej przeciętna wygoda. 

Odzież na motocykl adventure 

Podsumowując, najlepiej poszukać kompromisu odpowiadającego sposobu użytkowania motocykla. Polecamy kaski offroadowe z goglami, trójwarstwową, markową odzież turystyczną i crossowe buty. 

Chcę się dowiedzieć jak szkolimy? Sprawdź TUTAJ!
Zobacz inne poradniki: