Szkolenie enduro - dlaczego warto zjechać z asfaltu? - PROENDURO VOUCHER

Szkolenie enduro – dlaczego warto zjechać z asfaltu?

Szkolenie enduro – dlaczego warto zjechać z asfaltu?

Szkolenie enduro wydaje się czymś zupełnie abstrakcyjnym, gdy jeździsz dużym turystycznym wszędołazem i nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu z terenem. Koledzy próbowali, większości bardzo się to podoba, ale nie jesteś do końca przekonany. Zgadza się?

Szkolenie enduro – 3 powody

Dlaczego zatem warto pojechać na szkolenie enduro? Dlaczego w ogóle warto zjechać motocyklem tego typu motocyklem klasy Adventure z asfaltu? Przygotowaliśmy na ten temat krótki materiał wideo, ale przygotowaliśmy też materiał do poczytania. Otóż powodów jest wiele one często są subiektywne. Każdy mógłby wymienić swoje własne. Niemniej w naszym odczuciu gdy pada takie pytanie, a ono pada dosyć często na naszych zajęciach – mamy trzy główne odpowiedzi dlaczego warto założyć kostkę i ruszyć na drogi gruntowe.

Wolniej i spokojniej

Punkt numer jeden jest bardzo prosty wynika z dynamiki motocykla. W przypadku jazdy w terenie dynamika motocykla działa bardzo podobnie, jak w przypadku jazdy po asfalcie. Tutaj przy małych prędkościach możesz przećwiczyć wiele elementów. Takich które na asfalcie spotkają Cię, albo dzieją się, przy dużo większych prędkościach. To jest wtedy kiedy będziesz mieć bardzo mało czasu na reakcję.

W terenie, na szutrze, na luźnym podłożu przyczepności jest mało. Wszelkie poślizgi i niestabilności dzieją się przy relatywnie niedużej prędkości. Daje to sporo czasu na działanie, szczególnie jeżeli są to zajęcia nakierowane są na Twoje rozumienie tego co się dzieje i na zrozumienie, co chcesz osiągnąć z motocyklem. Na placu szkoleniowym wszystko dzieje się powoli, w tempie które jesteś w stanie kontrolować i w rezultacie uczysz się bardzo dużo.

Nawet jeżeli docelowo nie jesteś wcale zwierzakiem offroadowym, to jeżdżenie w terenie poprawi Twoje umiejętności niezależnie od tego czy będziesz później jeździć w piachu, czy zostaniesz koniec końców na asfalcie. Szkolenie enduro to jest fantastyczny trening dla każdego typu motocyklisty. Maszyny Adventure zdecydowanie dają możliwość rozwijania swoich umiejętności jeździeckich w sposób którego nie macie na motocyklach sportowych.

„Efektem ubocznym” trenowania w terenie przy niskich prędkościach jest fakt, ze gleby które się pojawiają, dzieją się przy niewielkich prędkościach. Straty w ludziach i sprzęcie są zazwyczaj niewielkie, lub żadne. Pozwala to szybko opanować bardzo naturalny lęk przed upadkiem.

Szkolenie enduro to więcej swobody

Drugi ważny powód aby wybrać się na szkolenie enduro jest taki, że przy postępującej opresji organów ścigania (to piszemy z lekkim przekąsem…), przy zwiększającej się liczbie fotoradarów, przy zmianach w prawie które są nieuniknione – jeżdżenie poza asfaltem to jest ostatnia możliwość wykorzystania w pełni potencjału maszyny i kierowcy. Ponieważ jesteś w stanie zaplanować sobie wyjazd w trakcie którego nie będziesz cały czas śledzony/a przez fotoradary. Ale także przez cały system nadzoru ruchu drogowego i kierowców. Można wtedy pojeździć tak jak lubisz, szybciej. W sposób bezpieczny dla siebie w sposób bezpieczny dla otoczenia. Tak dochodzimy do powodu numer trzy.

Szkolenie enduro to znacznie lepsza zabawa

Tym trzecim powodem dla którego warto odbyć szkolenie enduro jest to, że jazda motocyklem terenowym daje niesamowitą frajdę. Daje możliwość odkrywania miejsc do których nie dotrzesz w żaden inny sposób. Motocykle ADV pozwalają dostać się do takich krajobrazów, takich przestrzeni i takich widoków do których nie dojedzie się rowerem – bo jest po prostu za daleko, nie da jeździć samochodem – bo ten samochód tam nigdy nie dotrze. To jest możliwość fantastycznego spędzania czasu podczas rozwijania swojej motocyklowej pasji.

Dlatego też zachęcamy Cię bardzo gorąco, aby rozważyć możliwość takiego treningu i przekonać się jak to działa. Będziesz mieć wtedy zdanie z pierwszej ręki, z własnej ręki na temat tego czy GS nadaje się w teren, jak dobrać do niego opony, ile kosztuje to wysiłku i jak w ogóle podejść do procesu szkolenia motocyklowego. Nie będziesz musiał dla tej wiedzy brnąć przez fora, czy polegać na mediach motocyklowych. Przekonasz się czy to po prostu jest dla Ciebie, czy nie. Koniec końców na pewno na tym nic nie stracisz ponieważ w najgorszym wypadku po prostu będziesz lepszym motocyklistą/tką.

Sprawdź jak szkolimy TUTAJ!
Zobacz inne poradniki: