fbpx VOUCHER
Czy w szkole jeżdżę własnym motocyklem?
Tak, zajęcia odbywają się na motocyklach kursantów. Istnieje opcja wynajmu motocykla na szkolenie.
Czy potrzebuję prawo jazdy, aby wziąć udział w szkoleniu?
Każdy z uczestników szkolenia musi legitymować się prawem jazdy. Zostaniesz poproszony lub poproszona o okazanie takiego dokumentu w chwili rejestracji na miejscu imprezy. Nie zapomnij zatem zabrać go ze sobą.
Wydaje mi się, że jestem o wiele starszy, niż typowy motocyklista. Czy nie jestem za stary na udział w szkoleniu?
Absolutnie nie. Nie ma żadnego górnego limitu wiekowego dla naszych studentów, dlatego nikt nie jest za stary na szkolenie. Wszystkiego czego od Ciebie potrzebujemy to sprawny motocykl, prawo jazdy na motocykl, chęć do nauki, umiejętność słuchania i robienie postępów.
Czy konieczne jest posiadanie opon stricte terenowych (Michelin Anakee Wild, Conti TKC80, Metzleler Karoo 3, Mitas E09 itd.!)
Tak. Naukę jazdy w terenie prowadzimy w… terenie. Oznacza to, że na oponach uniwersalnych, a tym bardziej drogowych, będziesz miał ogromne trudności z zapanowaniem nad motocyklem. W przypadku jeśli będzie padał deszcz panowanie nad motocyklem będzie niemożliwe. Dlatego też jeśli pojawisz się na zajęciach na motocyklu bez opon terenowych, jedynie zmarnujesz swój czas i pieniądze.
Czy potrzebuję motocykl terenowy aby wziąć udział w zajęciach?
Tak. Naukę jazdy w terenie prowadzimy w… terenie. Wjechanie tam motocyklem uniwersalnym / turystycznym będzie oznaczało brak możliwości wykonania ćwiczeń i duże ryzyko uszkodzenia motocykla.
Czy szkolenie jest tylko dla motocykli typu Adventure, czy mogę przyjechać też na lekkim enduro?
Oczywiście możesz przyjechać na lekkim enduro, ale koncentrujemy się na ciężkich motocyklach terenowych. Program dnia, charakterystyka wykonywanych ćwiczeń i poziom trudności atakowanego terenu adresowany jest do maszyn typu BMW GS, KTM Adventure, Honda Africa Twin, czy Yamaha Super Terene.
Mój motocykl ma głośniejszy, akcesoryjny wydech. Jakie są ograniczenia głośności w trakcie szkolenia?
W szkole nie obowiązuje żaden sprecyzowany. Wiemy, że wielu z Was modyfikuje swoje motocykle, w tym ich układy wydechowe. Sugerujemy jedynie, aby motocykl nie był uciążliwy dla innych uczestników szkolenia jeśli chodzi o poziom generowanego hałasu.
Czy potrzebuję specjalne wyposażenie do jazdy poza standardowym ekwipunkiem / ubiorem motocyklowym?
Wszyscy uczestnicy zajęć Proenduro.pl muszą być wyposażeni w:
- kask motocyklowy typu full face (zakrywający całą twarz). Kaski używane w czasie szkolenia muszą spełniać standardy ECE/FIM. Kaski muszą być zapięte zawsze w czasie jazdy. Kaski szczękowe muszą mieć w czasie jazdy opuszczoną „szczękę”.
- kombinezon tekstylny o ile jest to dedykowana odzież motocyklowa, wykonana z materiałów trudnościeralnych i wyposażony w pełny zestaw certyfikowanych ochraniaczy.
- polecamy także zastosowanie środków dodatkowej ochrony takich jak ochraniacz kręgosłupa oraz ochraniacz klatki piersiowej.
- offroadowe buty motocyklowe (wykluczone są buty wojskowe, trekkingowe i typu „glany”)
- rękawice motocyklowe które zakrywają nadgarstek
Od którego poziomu muszę zacząć? Czy muszę zaczynać od Poziomu 1?
Tak, każdy zaczyna od Poziomu 1. To nie jest kwestia naszego braku zaufania do Twoich umiejętności, tak po prostu skonstruowany jest proces nauczania w szkole. Gdzieś on musi się zacząć i ten początek nazywamy Poziomem 1. To punkt wyjściowy do nauki techniki jazdy i na kolejnych poziomach będziesz wykorzystywał umiejętności nabyte na Poziomie 1.
Ścigam się w wyścigach offroadowych i mam licencję zawodniczą. Czy muszę zaczynać od Poziomu 1?
Tak, musisz. Bez wyjątków, patrz wyżej. Poszczególne poziomy w Proenduro.pl to nie poziomy trudności, ale odrębne bloki tematyczne koncentrujące się na innych aspektach jazdy motocyklem. Szkolenie zaczynamy zawsze od Poziomu 1.
Jeżdżę motocyklem od bardzo wielu lat, przejechałem setki tysięcy kilometrów i jestem bardzo doświadczonym motocyklistą. Czy muszę zaczynać od Poziomu 1?
Tak, musisz. Bez wyjątków, patrz wyżej.
Czy Poziom 1 jest dla zupełnie początkujących? Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia za kierownicą motocykla i jestem nieco zestresowany. A co jeśli okaże się, że jestem zupełnie beznadziejny?
Poziom 1 jest dla wszystkich. Proenduro.pl to imprezy czysto szkoleniowe. To nie jest rajd cross country i każdy kto przyjedzie z takim nastawieniem będzie przez nas upomniany jaki jest cel imprezy.
Czy muszę ukończyć wszystkie 4 poziomy nauczania, aby rzeczywiście poprawić coś w mojej jeździe?
Nawet jeśli ukończysz tylko Poziom 1 i nigdy więcej nie pojawisz się w szkole i tak będziesz lepszym kierowcą, pewniejszym siebie i lepiej technicznie jeżdżącym po zakrętach.
O której zaczynają się i kończą zajęcia w ciągu dnia?
Zajęcia zaczynają się o godzinie 9.00 rano i kończą się około 17.30 po południu. Czasem kończymy nieco później.
Ile czasu spędzę jeżdżąc w terenie?
W ciągu dnia czekają Cię zajęcia w klasie, praktyczne wykonywanie ćwiczeń na torze oraz czas na rozmowę z instruktorami oraz odpoczynek. Zabierzemy Cię także na przelotkę w prawdziwym terenie, abyś mógł sprawdzić jak działają Twoje nowo nabyte umiejętności w praktyce. Większą część dnia spędzisz w siodle.
Co jeśli jest słaba pogoda, np. gdy pada deszcz?
Szkolenia odbywają się niezależnie od warunków atmosferycznych, także jeśli jest mokro. Odwołanie zajęć z powodu złych warunków atmosferycznych to absolutna rzadkość. Opady deszczu nie są także usprawiedliwieniem dla przekładania zajęć lub odwoływania zajęć. Zarówno na drodze, jak i na torze jeździmy także wtedy kiedy jest mokro, a program zajęć można wykonać również w czasie mokrej pogody bez uszczerbku dla jakości szkolenia.
Czy na miejscu jest jakieś jedzenie / bufet?
Na miejscu dostarczamy wodę, owoce i przekąski, abyś był nawodniony i aby nie spadł ci poziom cukru we krwi. Ponadto w ciągu dnia zapewniamy obiad.
Czy mogę przyprowadzić gości lub widzów?
Rodzina i przyjaciele są jak najmilej widziani w czasie dnia szkoleniowego. Wejście na obiekt jest wolne, natomiast prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do personelu Proenduro.pl celem wypełnienia deklaracji o zrzeczeniu się roszczeń w przypadku wypadku. Taka osoba będzie wyposażona w opaskę umożliwiającą swobodne poruszanie się po obiekcie.
Dzień szkoleniowy jest bardzo długi i dlatego zabieranie ze sobą małych dzieci nie wydaje się być dobrym pomysłem. Dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny być zabierane na tor, a tam gdzie motocykle poruszają się powinny być cały czas pod opieką rodzica lub opiekuna.
Zabieranie ze sobą zwierząt domowych, z uwagi na wspólne bezpieczeństwo, jest ściśle zabronione.
Czy na miejscu będzie fotograf, który uwieczni moje postępy dla potomności?
Tak, na miejscu będzie profesjonalny fotograf, który będzie obecny przez cały dzień na torze, w depo i na sali wykładowej bez zwracania na siebie uwagi. Na koniec dnia będziesz mógł wybrać interesujące cię zdjęcia i je zakupić.
Czy przyjeżdżając na imprezę jestem ubezpieczony?
Z uwagi na zmiany w polityce firm ubezpieczeniowych jakie dokonały się w ostatnim czasie - nie jesteś objęty/objęta ubezpieczeniem NNW na naszych zajęciach. Nie wymagamy osobnego ubezpieczenia od uczestników imprezy. Pomimo tego, że wypadki w szkole zdarzają się bardzo rzadko, musisz mieć świadomość że za każdym razem gdy siadasz na motocykl, nie tylko na kursach Proenduro.pl, robisz to na własną odpowiedzialność. Dlatego też sugerujemy zaopatrzenie się w prywatne ubezpieczenie NNW obejmujące także udział w imprezach na torze.
Pomimo że kursy Proenduro.pl to imprezy o charakterze absolutnie nie wyścigowym (tudzież sportowym, wyczynowym), może okazać się że Twój ubezpieczyciel zakwestionuje prawo do wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia motocykla. Sprawdź zatem wcześniej warunki swojej polisy AC i jeśli zajdzie taka konieczność rozszerz zakres ubezpieczenia (o ile jest to możliwe).
Chciałbym kupić kurs dla innej osoby jako prezent, ale nie wiem w który dzień będzie ona mogła go wykorzystać. Czy mogę kupić kupon podarunkowy?
Oczywiście. Obdarowana osoba otrzyma od nas komplet informacji na temat szkoły i tego jak wygląda szkolenie. Vouchery są ważne 12 miesięcy od daty zakupu. Po tym terminie ich ważność wygasa i nie dokonujemy zwrotów.
Jak wygląda procedura jeśli zmuszony jestem zrezygnować z uczestnictwa w wykupionym kursie?
W przypadku jeśli uczestnik nie jest w stanie wziąć udziału w szkoleniu w wykupionym terminie polityka zwrotów wygląda następująco:
- wycofanie uczestnictwa na 28 dni i więcej przed imprezą – pełny zwrot wpłaconych pieniędzy
- wycofanie uczestnictwa krócej niż na 28 dni przed imprezą i dłużej niż na 14 – zwrot pieniędzy minus depozyt (200zł w przypadku jednodniowego szkolenia, 400zł w przypadku 2 dniowego szkolenia).
- wycofanie uczestnictwa na krócej niż 14 dni przed imprezą – bez zwrotu

Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie, który otrzymujesz od nas w chwili rejestracji.
Dzień na torze rozpoczyna się dosyć wcześnie, czy w okolicy są jakieś godne polecenia miejsca na nocleg?
Tak. W mailingach poprzedzających imprezę załączamy listę rekomendowanych przez nas hoteli i miejsc noclegowych.
Czy istnieje podział na grupy pod względem doświadczenia i motocykla?
Ćwiczenia są tak przygotowane, aby poradził sobie z nimi każdy. Niemniej jednak dzielimy uczniów w zależności od tego czym i jak długo jeżdżą.
Jak przygotować motocykl?
Przede wszystkim motocykl musi być sprawny technicznie i zastrzegamy sobie prawo do inspekcji stanu technicznego pojazdu. Szczególną uwagę prosimy zwrócić na stan ogumienia, hamulców i zawieszenia. Organizator zastrzega sobie prawo do nie dopuszczenia uczestnika do udziału w imprezie, bez zwrotu pieniędzy za opłacony kurs, w przypadku gdy motocykl uczestnika zagraża jego bezpieczeństwu, lub bezpieczeństwu innych uczniów imprezy. W szczególności dotyczy to przypadku gdy inspekcja techniczna ujawni:
- nadmierne zużycie ogumienia
- nadmierne zużycie klocków hamulcowych
- wycieki oleju z zawieszeń
- wystające poza obrys pojazdu ostre elementy (np. końcówki amortyzatora skrętu, bolce, ozdobne ćwieki, itp.)
- widoczne wycieki płynów eksploatacyjnych z jednostki napędowej
- nadmierne zużycie łańcucha i zębatek napędowych
- nadmierny poziom emitowanego hałasu
- uszkodzone dźwignie hamulca, sprzęgła, zmiany biegów
- inne usterki bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu na torze
Nie wymagamy przygotowania motocykla wg. regulaminu wyścigowego, tj. obejmującego szczelną wannę pod silnikiem, drutowanie korków spustowych, wlewowych, itd.
Czy mogę nagrywać zajęcia kamerą zainstalowaną na motocyklu?
Jak najbardziej, ale z kilkoma zastrzeżeniami. Przede wszystkim nie zezwalamy na montaż kamer na kasku. Zwracamy też uwagę na taki sposób montowania kamery aby nie groził on utratą kontroli nad motocyklem, oraz aby nie istniało zagrożenie jej upadku i uderzenia w inny motocykl. Zabronione jest nagrywanie wykładów w salach zajęciowych.
Jak wygląda dokumentacja udziału w imprezie (certyfikat, dyplom)?
Każdy z uczestników szkolenia otrzymuje stosowny certyfikat honorowany we wszystkich światowych oddziałach Proenduro upoważniający do kontynuowania nauki na kolejnych poziomach
Czy na terenie toru / autodromu jest możliwość kupienia paliwa?
Na naszym torze nie możesz kupić paliwa. Najbliższa stacja benzynowa znajduje się około dwóch kilometrów od toru, jednak zatankowany do pełna bak powinien wystarczyć na cały dzień zajęć. Jeśli Twój motocykl charakteryzuje się wyjątkowo małym zbiorkiem paliwa, lub wyjątkowo dużym zużyciem paliwa, sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkowy kanister z benzyną.
Czy wystawiacie fakturę VAT i co jest na niej napisane?
Tak, wystawiamy fakturę VAT (stawka 23%) na usługę szkoleniową.
Jak szybko będę w stanie odczuć różnicę w mojej jeździe?
Większość motocyklistów odczuwa ją już w trakcie szkolenia. Co ważne na kursie będziesz wiedział co i jak ćwiczyć w czasie Twoich samodzielnych wyjazdów na tor. Oczywiście proces szkolenia przebiega indywidualnie i trudno postępy osób o różnym doświadczeniu i umiejętnościach oceniać według tych samych kryteriów.
Mam dodatkowe pytania nie ujęte w tym FAQu. Jak mogę się skontaktować?
Możesz wykorzystać formularz kontaktowy, lub skontaktować się z nami pod numerem: 509 155 792 w godzinach 9.00-17.00.