Jazda w terenie – co trzeba ogarnąć? - PROENDURO VOUCHER

Jazda w terenie – co trzeba ogarnąć?

Jazda w terenie – co trzeba ogarnąć?

Jazda w terenie jest jednym, wielkim wyzwaniem, któremu aby podołać musisz się przygotować. Przygotowanie się do jazdy terenie obejmuje kilka kluczowych tematów. Wymienimy je w po kolei, przy czym wszystkie są istotne.

Teren wymaga odpowiedniego motocykla

Jeśli chcesz ruszyć w teren, potrzebujesz odpowiedniego motocykla. W tej roli Bandit 600 zupełnie się nie sprawdzi. Nawet jeśli ubierzesz go w kostkowe opony. Nie chodzi tutaj zresztą o samo ogumienie, ale o fizyczne parametry motocykla.

Motocykl do jazdy w terenie musi mieć odpowiedni skok zawieszeń. Jest to konieczne do absorbowania nierówności. Właśnie dlatego zawieszenia maszyn terenowych są tak potężne. Jednocześnie jazda w terenie wymaga większych kół i właściwych opon, które pozwolą na taką jazdę. Trzeci element istotny przy doborze motocykla to wysokość prześwitu.

Nie bez przyczyny maszyny dedykowane do jazdy w terenie są po prostu duże. Pomieszczenie w jednym pojeździe dużych kół, dużego skoku zawieszeń i podwyższonego prześwitu musi oznaczać duży motocykl. Ale oznacza również że jazda w terenie jest zdecydowanie sprawniejsza.

Jazda w terenie wymaga odpowiedniego przygotowania motocykla

Sam motocykl, nawet zbudowany z myślą o jeździe w terenie to często za mało. Szczególnie, ze większość producentów wypuszcza swoje motocykla np. na szosowych oponach i bez dodatkowych zabezpieczeń.

Przygotowanie motocykla do jazdy w terenie nie musi być specjalnie skomplikowane. Oznacza jedynie, że należy zrobić to, co należy zrobić. Przede wszystkim przydadzą się osłony na dłonie, które zabezpieczają przed obijaniem palców przez gałęzie. Przydadzą się również gmole i osłony silnika, które ochronią silnik i chłodnice pojazdu.

Najważniejszą częścią przygotowań jest wybór opon do motocykla. W zależności od tego jak ciężki jest teren, jakie panują w nim warunki i jakie są Twoje umiejętności – dobrane opony mogą być zupełnie inne. Tutaj przeczytasz jak dobrać opony do Twojego motocykla.

Offroad wymaga odpowiedniej odzieży

Odzież wykorzystywana przez Ciebie do jazdy po szosie nie sprawdzi się w terenie. Jazda w terenie wymaga lekkiej i przewiewnej odzieży, przede wszystkim dlatego, że jazda w terenie jest męcząca i wymaga dużego wysiłku fizycznego.

Jazda w terenie oznacza również, że Twoja odzież błyskawicznie się ubrudzi. Dlatego odzież do jazdy w terenie produkowana jest zazwyczaj z odpornych syntetycznych tkanin, które można dowolnie traktować agresywnymi detergentami.

W terenie nie sprawdzi się również szosowy kask. Ma on zbyt słabą wentylację, a jego obłe lakierowane powierzchnie szybko się rysują. Kask typowo terenowym nie tylko poprawia komfort jazdy, ale też umożliwia wykorzystanie praktycznych gogli.

Jazda w terenie wymaga odpowiedniego towarzystwa

Gdy jesteś daleko od cywilizacji Twój kompan może być jedyną nadzieją na pomoc. Niezależnie od tego, czy będziesz potrzebował pomocy z wykopaniem motocykla, czy z awarią pojazdu, czy też zostaniesz ranny w wypadku. Z jazdą w terenie jest trochę jak z nurkowaniem. Jak mówi stare porzekadło nurków – kto samotnie nurkuje, ten samotnie umiera. Z jazdą w terenie na motocyklu jest trochę podobnie. Nie jeździ samotnie w terenie, szczególnie w trudniejszym terenie i gdy jesteś dalej od cywilizacji.

Bezdroża wymagają właściwych umiejętności

Zanim zjedziesz w teren – wybierz się do szkoły enduro. W krótkim czasie zbudujesz solidne podstawy. Oszczędzisz własny czas na eksperymentowanie z tym, co inni dawno rozłożyli na czynniki pierwsze oraz unikniesz niepotrzebnego niszczenia motocykla i narażania na szwank własnych kości. Zaoszczędzisz też sobie mnóstwo stresu na motocyklu. O tym jak wybrać szkolenie enduro – przeczytasz TUTAJ.